Moje przekonania – jak wpływają na moje życie?
Myślenie jest nieodłącznym elementem naszego życia. Zdrowe myślenie jest takim, które nas wzmacnia i chroni. Sytuacje, które pojawiają się w życiu są tylko sytuacjami i pojawiają się wielu ludziom na świecie, jednak ludzka reakcja jest bardzo różna. Wynika to z faktu, że to nie wydarzenia wywołują nasze emocje ale nasze myśli.
Gdyby wszystkie nasze myśli opierały się na zdrowym myśleniu nie byłoby tematu do opisania, wszystko przebiegałoby wspaniale. Jednak proporcja myśli spełniających założenia zdrowego myślenia w stosunku do myśli niezdrowych nie jest u wielu osób tak duża jakby chciały. Większość z nas gdy przeanalizuje swoje myśli dojdzie z pewnością do wniosku, że wiele z nich nie spełnia zasad zdrowego myślenia.
Dziś poświęcimy naszą uwagę przekonaniom, zaproponuję ćwiczenia dzięki, którym można nad nimi pracować.
Jeśli korzystając z tego artykułu, wykonując oczywiście kawałek pracy zmienisz choć jedno swoje przekonanie, na pewno dostrzeżesz efektywność tej metody, a wykonana praca będzie kroczkiem prowadzącym w stronę olbrzymiej satysfakcji Twoim życiu.
Aby rozpocząć pracę nad zmianą przekonań, trzeba zacząć od pozyskania lub zwiększenia samoświadomości na temat przekonań, potrzebujesz wiedzieć jakie masz przekonania, które z nich nie są pożądane i wtedy możesz wykonać pracę nad nimi.
Zmiana przekonań to długotrwały proces i do przebrnięcia przede wszystkim małymi kroczkami (pamiętaj tu proszę o przytaczanej przeze mnie już wcześniej książce: R. Mauer Filozofia Kaizen). Oczywiście zmieniając już jedno czy dwa przekonania możesz zobaczyć efekty wykonanej pracy a tym samym powoli pracować nad kolejnymi.
Bezpośrednio z przekonaniami związane są nasze emocje i zachowania. Emocje są zaczątkiem do tego abyśmy dostrzegli swoje przekonania. Gdy odczuwamy silne emocje, najłatwiej wówczas dostrzec swoje przekonania. Pojawiają się one wówczas w naszym myśleniu w bardzo wyraźny sposób. Nasze późniejsze zachowania są konsekwencją właśnie tego myślenia. Zmieniając przekonania samodzielnie decydujesz o tym w co wierzysz i co myślisz na poszczególne tematy. Jeśli to co myślimy czyli przekonania mają wpływ na nasze zachowania, to na pewno zgodzisz się ze mną, że nasze zachowania mają olbrzymi wpływ na nasze życie.
Jak już wspomniałam pracę z przekonaniami najlepiej i najefektywniej jest rozpocząć gdy silne emocje odczuwane są i zakłócają nasze życie, najłatwiej nam wówczas je zidentyfikować. Pojawiają się one wówczas w naszych myślach najbardziej intensywnie.
Zrób dziś coś dla siebie! Działamy!!!
Zaczynamy od ćwiczenia, następnie przejdziemy do eksperymentu. Praca nie będzie łatwa ale nie będzie też bardzo trudna. Co jest potrzebne? Kartka papieru a najlepiej założyć notesik, który posłuży do tej pracy i może przyda się na później, długopis i co najważniejsze chęć i motywacja do wykonania zadania, a szczególnie do wykonania zmiany w swoim życiu.
Ćwiczenie: Pomyśl o bardzo emocjonującej sytuacji, która przytrafiła Ci się niedawno lub takiej, która jest bardziej odległa, jednak bardzo dobrze pamiętasz emocje z nią związane oraz to, co wówczas myślałeś.
Kartkę papieru podziel na dwie kolumny. W lewej kolumnie zapisz swoje przekonania, które wynikały z odczuwanych w tej sytuacji emocji. Czyli co wówczas myślałeś o sobie, o innych, o świecie? Zapisz tyle przekonań, ile przyjdzie Ci do głowy. Zapisz je dokładnie w takiej formie, w jakiej przychodzą ci do głowy. Nie zastanawiaj się nad nimi, nie cenzuruj, nie zmieniaj formy i treści.
Przykład:
Sytuacja: kłótnia z bliską osobą
Emocje: złość, smutek,
Myśli: jestem do niczego, straszny ze mnie egoista, myślałem tylko o sobie i powiedziałem tyle niechcianych słów, nie umiem nic zrobić dobrze.
Przekonania: Jestem do niczego!, Jestem egoistą! Nie umiem nic zrobić dobrze!
Teraz każde z tych przekonań sprawdź zgodnie z zasadami Zdrowego Myślenia:
Czy to przekonanie:
- jest oparte na faktach?
- pozwala mi chronić moje życie i zdrowie?
- pomaga mi osiągać bliższe i dalsze cele?
- pomaga mi rozwiązywać najbardziej niepożądane konflikty z innymi lub unikać konfliktów?
- pozwala mi czuć się tak jakbym chciał?
Jeśli minimum 3 odpowiedzi brzmią „TAK” oznacza to, że przekonanie to jest zdrowym przekonaniem. Gdy jednak nie odpowiedziałeś TAK na minimum 3 pytania – przekonanie to jest niezdrowe. Oznacza to, że Twoje zachowania po uaktywnieniu się tego przekonania nie będą korzystne dla Ciebie, nie będą pozytywnie wpływać na Twoje życie. Każde z przekonań oceń według tych 5 pytań. Jeśli pojawią się tam zdrowe i przydatne przekonania, to dobrze i te przekonania warto zostawić na swojej liście jako pozytywne. Do każdego z niezdrowych przekonań zapisujemy nowe, zdrowe przekonanie. Np. w lewej kolumnie mamy: Jestem egoistą! To w prawej wpisujemy: Mam prawo dbać o siebie i własne dobro!
Nie do każdego przekonania będzie tak łatwo znaleźć przeformułowanie. Poza tym może to przeformułowanie wywoływać początkowo u ciebie wewnętrzny sprzeciw. Jest to całkiem naturalne, ale przyznaj, że byłoby miło myśleć o sobie: Mam prawo dbać o siebie i własne dobro! A nie Jestem egoistą!?
Żeby ułatwić przeformułowanie pewnych przekonań zaproponuję ci wykonanie eksperymentu.
Wybierz jedno z przekonań, gdzie nie możesz znaleźć pozytywnego zamiennika. Załóżmy np., że jest to przekonanie: Wszyscy ludzie są mi nieprzychylni! Jaki może mieć to wpływ na moje zachowanie? Np : Unikam rozmowy z obcymi osobami, bo nie ma ona sensu. Nie reaguję na uśmiech innych lub mam poczucie, że śmieje się ze mnie. Unikam kontaktu z ludźmi, bo nie sprawia mi on przyjemności. Nie proszę o pomoc, bo i tak mi nie pomogą. Oczywiście zachowań może być jeszcze wiele innych...
Posiadając takie przekonanie, zobaczmy co można z nim zrobić? Rysujemy tabelę jak poniżej i przeprowadzamy eksperyment:
eksperyment | wynik przewidywany na podstawie negatywnego przekonania. | Co wydarzyło się naprawdę? |
Uśmiechnij się do 15 osób | Wszyscy odwrócą wzrok | 3 osoby odwróciły wzrok 9 osób się uśmiechnęło 3 osoby powiedziały: „cześć, hej” |
Oczywiście może się zdarzyć, że eksperyment przebiegnie negatywnie. Zastanów się wówczas, co mogło pójść nie tak? Czy zorganizowane było wszystko prawidłowo, czy przygotowałeś się właściwie do tego działania, czy inne elementy sprzyjały wykonaniu zadania? Może warto coś zmienić? Wykonuj eksperyment w odpowiednio wybranym, pozytywnym dniu dla ciebie!
Po wykonaniu takiego eksperymentu (można wykonać ich kilka, każdy trochę inny) zastanów się na podstawie tego, co wydarzyło się naprawdę jakie nowe, zdrowe przekonanie można znaleźć w opozycji do tego istniejącego.
Co zaproponowałbyś komuś po takim wyniku eksperymentu, jak może brzmieć nowe przekonanie w tej sytuacji?
Jak już znajdziesz zdrowe odpowiedniki swoich niezdrowych przekonań, pamiętaj proszę aby sprawdzić je z zasadami zdrowego myślenia. Muszą spełniać minimum 3 z nich.
Taką wypracowaną listę najlepiej zabrać ze sobą, aby w każdym momencie i miejscu mieć do niej dostęp. W momencie, gdy znów dopadną cię negatywne emocje, a myślenie będzie podpowiadało negatywne przekonania, otwórz swoją listę i CZYTAJ PRAWĄ STRONĘ!
Czytaj kilka razy! Szczególnie zwróć uwagę na te przekonania, które zgodnie z emocjami w tej sytuacji najbardziej się uruchamiają. Korzystaj z tej listy tyle razy ile potrzebujesz. Oddaj się refleksji, gdy już znajdziesz na to chwilę, najlepiej aby nie była ona zbyt odległa. Zastanów się jak się czujesz, wyobraź sobie to zdrowe, pozytywne przekonanie. Pooddychaj głęboko, zrelaksuj się, czasem wystarczy na to kilka minut w czasie pracy a dzień staje się zupełnie inny. Gdy myślisz zdrowiej – czujesz się lepiej!
Zdrowe myślenie różni się od popularnego bardzo pozytywnego myślenia. Mi samej zdarza się, że mówiąc o zdrowym myśleniu nazywam je pozytywnym, ale pojęcia oczywiście są odmienne. Punktem wyjścia do naszego zdrowia i samopoczucia jest oczywiście zdrowe myślenia jednak moim zdaniem dodanie kilku szczypt pozytywnego myślenia będzie jak dobre przyprawy w wykonywanej potrawie.
Nie bierz się za wszystko naraz, zacznij od jednego, dwóch przekonań, które pojawiają się najczęściej i najbardziej ci doskwierają, czujesz się wyjątkowo źle, gdy się pojawiają.,/p>
Pamiętaj, że aby to zaczęło działać trzeba ćwiczyć regularnie tak, aby zmienić nawyki. Zmiana nawyku to według niektórych autorów 21 dni, jednak dużo częściej mówi się jednak o min. 5-6 tygodniach….. Działaj!
Źródło: „Pokonaj lęk i odzyskaj równowagę” – miesięcznik, wydawnictwo „Wiedza i Praktyka” 2019/2020.