logo psychoreaktywacja edyta zduleczna przygocka 3

 

Publikacje

Zawiera artykuły mojego autorstwa, które w większości zostały napisane do konkretnych czasopism.

 

Taśma filmowa

To najczęściej krótkie „filmiki” prezentujące rozmowy na konkretny (najczęściej psychologiczny) temat lub promujące poszczególne rodzaje pomocy klientom.

 

Teksty z pamiętnika

To zapiski z mojej „rzeczywistości” poddanie się refleksji, opisujące efektywne lub nieefektywne rozwiązania w różnych sytuacjach życiowych.

Mapa marzeń – początek pięknej zmiany!

mapa marzen rodzinaCzęsto na początku roku kalendarzowego, tuż po Sylwestrze zastanawiamy się jakie obrać cele i jak chcemy zaplanować kolejny rok naszego życia. Ten czas stanowi dobry moment aby takie natchnienie wykorzystać na zrobienie mapy marzeń. Choć oczywiście jeśli takie natchnienie masz dziś, to stanowczo nie czekaj na Nowy Rok. Każdy moment kiedy nam „się chce” zmieniać własne życie jest momentem najlepszym. Nawet jeśli nie chcemy wielkich zmian ale chcemy udoskonalać, ulepszać nawet na jednej z płaszczyzn naszego życia.

Mapa marzeń jest czymś innym niż planowanie celów. Tak naprawdę to ona moim zdaniem powinna być punktem wyjścia. To marzenia dają nam podłoże aby później zająć się precyzowaniem celów i podejmowaniem określonych bardzo szczegółowo planów realizacji. O celach napiszę w kolejnym artykule, bo jest to kolejny krok działania, dziś jednak dajmy się ponieść marzeniom.

Mapę marzeń możemy tworzyć na określony czas np. bieżący rok. Ja wolę mapę stworzyć na kilka lat, oczywiście modyfikując ją w razie potrzeby. Na jej podstawie mogę tworzyć cele i plany na konkretny rok. Korzystając z mapy możemy zyskiwać natchnienie na wiele lat.

Gdy brakuje natchnienia zachęcam czasem pacjentów i klientów (bo często pracuję z ludźmi w biznesie i rozwoju poza terapią) do obejrzenia filmu „The Secret”. Sama czasem wracam do niego. Jest dostępny w Internecie. No, ale opinie są bardzo różne. Niektórzy uważają że jest to przesada nie oparta na faktach, zbyt wymyślona i nie prawdziwa. Dla mnie to fakty ukazane w dość magiczny sposób, pokazujące że myślenie sprawcze ma wielką moc. Tu jako psycholog odbiegam od wiedzy merytorycznej, ale uważam, że takie spojrzenie dla zdrowej jednostki może mieć bardzo przydatne i pozytywne działanie, dlatego ja chętnie z niego korzystam.

Mapa marzeń ma niesamowitą moc. Działa na nasz zmysł wzroku, ponoć także na naszą podświadomość. Można wybrać dowolny sposób tworzenia mapy marzeń. Podpowiem jeden z nich a jeżeli będzie to za mało to wiele innych metod można znaleźć w Internecie. Uważam jednak, że przedstawiona poniżej metoda jest wystarczająco obszerna. Ja tworząc moją mapę marzeń korzystałam z tej metody i jeszcze kilku innych dla pewnego uzupełnienia, jednak najbardziej polecam wykonanie mapy zgodnie ze sobą i własną intuicją.

Jedną z bardzo popularnych metod tworzenia Mapy marzeń jest siatka bagua, która bazuje na Feng Shui. Kwadrat (jak poniżej) został podzielony na 9 pól. Każde pole stanowi określone wartości. Zadanie polega na tym, aby do każdej z kratek znaleźć elementy ważne dla nas. Potrzebne są tu elementy wizualne: zdjęcia, rysunki, symbole, związane z naszym dążeniem do ideału, do tego czego pragniemy, na czym nam zależy.

Wklejamy, mocujemy tu wszystko, co kojarzy nam się z daną kategorią i wszystko do czego dążymy w tym zakresie. Otwórz umysł i pofantazjuj. Realizacja może iść później specjalnie określonymi krokami. Na Twojej mapie marzeń może znaleźć się pełna rodzina czy Porche, choć oczywiście możesz mieć świadomość, że jeszcze za rok nie będziesz mógł tego spełnić. Teraz nie ograniczaj się realiami, przy celach zastanowisz się jak odległy ma być to plan. Puść wodze fantazji i umieść tu wszystko nie stawiając ograniczeń.

Bogactwo, Pieniądze, Prosperita Sława, Mądrość, Reputacja Miłość, Partnerstwo, Związki
Rodzice, Przełożeni, Autorytety Jedność, Zdrowie, Samopoczucie Dzieci, Twórczość, Hobby
Wiedza, Nauka, Medytacja Droga, Kariera, Praca Przyjaciele, Klienci, Podróże

Bogactwo, pieniądze obfitość – tu banknoty, złote monety i wszystko na co chcemy je wydać, auto, dom itp.

Sława, mądrość, reputacja – pomyśl o tym, jak chciałbyś być postrzegany w tym zakresie, co chciałbyś osiągnąć. Kto jest dla Ciebie autorytetem, na kim chcesz się wzorować.

Miłość, partnerstwo, związki – pomyśl jak widzisz swoje ideały w tej kategorii, jak chciałbyś aby wyglądał Twój związek, czego oczekujesz, do czego dążysz? Jakie uczucia chcesz aby towarzyszyły Tobie na codzień. Spójrz na kategorie powiązane, np. seksualność i wszystko co związane jest z satysfakcją w związku.Rodzice, przełożeni, autorytety – jeśli masz ochotę to możesz wkleić tu zdjęcia rodziców, autorytetów, jeśli nie masz na to ochoty, to wklej to, co dla Ciebie jest ważne w tym zakresie, mogą być też symbole rodziny, autorytetu itp.

Jedność, samopoczucie, zdrowie – tu możesz umieścić swoje zdjęcia, na których pamiętasz jak wspaniale się czułeś. Takie, na które patrzysz i poprawia Ci się humor, wspomnienie tych chwil wprowadza Cię w dobry nastrój. A także umieść tuto jak chciałbyś się czuć najczęściej. Jeśli mało masz swoich zdjęć tego typu możesz znaleźć zdjęcia innych osób, na które patrząc widzisz te uczucia, na których Ci zależy.

mapa marzen spacer

Dzieci, twórczość, hobby – to miejsce na rozwój, nowe pomysły, dzieci jako symbol kreatywności, nowych pomysłów, spontaniczności w patrzeniu na świat, pomysłowości, której nam dorosłym często brakuje. To spontaniczność, hobby, zabawa. Umieszczamy tu także zdjęcia dzieci (jeśli planujemy powiększać naszą rodzinę) ale także inne symbole, które nam się z tym kojarzą.

Wiedza, nauka, rozwój – pomyśl o wszelkich symbolach lub osobach, które są dla ciebie wykładnikami mądrości, wiedzy, które stanowią wzór duchowy. Poza osobami i symbolami mogą to być również miejsca, przestrzenie, które mają dla ciebie takie znaczenie.

Droga, kariera, praca – tu umieszczamy symbole drogi, sukcesu, to co dla ciebie jest ważne w Twojej karierze zawodowej. Droga, którą chcesz podążać, dokąd ona prowadzi właśnie Ciebie? To, co już na tym etapie osiągnąłeś a do czego będziesz dążyć.

Inspiracja, pomocni ludzie, przyjaciele – otaczający nas ludzi, przyjaciele, symbolika z tym związana. Osoby, które nam pomagają, nadają inspirację do działania. Osoby od których czerpiemy dobrą energię, które nas wzmacniają.

Kiedy piszę ten artykuł moja mapa marzeń stoi sobie na półce, trochę ponad moim spojrzeniem. Konkretnie w sypialni, gdy leżę lub siedzę na łóżku mogę ją oglądać rano po obudzeniu i wieczorem przed snem.

Czemu w sypialni? Jak dla mnie to jednak element dość intymny, nie chciałabym aby każdy gość w salonie oglądał moją mapę. Ilość osób zaglądających do naszej sypialni jest raczej ograniczona. Moja mapa marzeń wykonana jest na tablicy korkowej, która stoi na powieszonej półce. Jeśli do sypialni ma przyjść osoba, której nie mam ochoty wtajemniczać w ten temat, to po prostu obracam tablicę tyłem.

No ale co tam jest takiego? Na mojej tablicy znajdują się nie tylko moje marzenia, pragnienia i cele. Znajdują się przede wszystkim elementy z mojego życia najważniejsze, takie, które już w nim są i chcę aby były ze mną na zawsze. Dotyczy to także wartości ważnych dla mnie niezależnie od tego czy już je pozyskałam czy jeszcze nie. Przykładowo podstawą na mojej mapie jest moja najbliższa rodzina czyli ja, mąż, dzieci, zdjęcia zostały wybrane z wakacji, kiedy spędzamy wspólnie czas, jesteśmy wypoczęci, zrelaksowani i szczęśliwi. Patrzenie na te zdjęcia sprawia mi przyjemność i odczuwam powrót do emocji, które pamiętam z tamtego czasu. Wartości na mojej mapie to np. miłość, równowaga czy pozytywne nastawienia. Są to symbole, napisy. Są to wartości, które na tą chwilę posiadam, jednak znajdują się na mapie marzeń po to, abym pamiętała o ich pielęgnacji. To, że są teraz nie znaczy że nie można o nich zapomnieć. Równowaga ma mi przypominać o tym jak istotne jest szukanie złotego środka pomiędzy życiem osobistym, zawodowym, partnerskim, łączeniem tych wszystkich ról tak, aby była równowaga ponieważ tylko ona daje mi szczęście. Poza elementami rodzinnymi i wartościami znajdują się także bardziej przyziemne elementy. Są to elementy związane z osiągnięciami, finansami. I zdjęcia związane z chęcią posiadania określonego auta czy domu. A także stany duchowe i oczekiwania jak chciałabym, aby postrzegano moją osobę.

Na koniec każdego roku kalendarzowego patrzę na mapę marzeń z większą wnikliwością, zastanawiam się co już zrealizowałam a co ma przynieść rok następny. Zastanawiam się także czy nastąpiła jakaś ewaluacja w moim widzeniu świata i kolejnego roku. Zmieniam zdjęcia jeśli uznam że nastąpiły jakieś zmiany, dodaję nowe, gdy coś ważnego wcześniej pominęłam. Elementy mojej mapy marzeń czasem się zmieniają. Patrząc na nią myślę o celach, które są dla mnie istotne w kolejnym roku i oczywiście zaczynam je tworzyć, aby mieć plan. Ten proces tworzenia trwa z reguły kilka dni, czasem nawet tydzień lub dwa. Patrzę na tę mapę codziennie i mózg przetwarza, zastanawia się i podpowiada mi gdy potrzebuje dokonać zmiany. Niesamowicie przydatna technika.

W Coachingu mówi się, że jak dobrze postawisz pytanie, to Twój mózg z pewnością znajdzie na nie odpowiedź. Oczywiście nie oczekujmy odpowiedzi już dziś, ale poczekajmy na nią odrobinę. Gdy patrzę na mapę marzeń czasem korzystam dodatkowo z metody „zadaj dobre pytanie!”. Polecam wszystkim!

Wszelkie prawa zastrzeżone © PsychoREAKTYWACJA Edyta Zduleczna-Przygocka

+48 698 616 761

Firma psychologiczno-szkoleniowa Warszawa

Wszelkie prawa zastrzeżone © PsychoREAKTYWACJA

Edyta Zduleczna-Przygocka

+48 698 616 761

Firma psychologiczno-szkoleniowa Warszawa

logo psychoreaktywacja edyta zduleczna przygocka 3